3 kluczowe etapy projektowania strony internetowej

Spis treści

Etapy projektowania strony internetowej

Projektowanie strony internetowej to wbrew pozorom niezwykle duże wyzwanie, jeśli zależy nam na tym, by postawiona witryna zachwycała swoim wyglądem i sposobem prezentowania treści.

Najlepsze strony to prawie zawsze efekt wcześniejszych działań UI i UX, skupionych na analizie tego, co użytkownik się podoba, a czego wolą nie doświadczać na odwiedzanych stronach. Poniżej przedstawiam sposób na to, jak skutecznie zaprojektować stronę internetową w oparciu o trzy fundamentalne etapy.

etapy-tworzenia-strony-internetowej

Dlaczego projektowanie strony internetowej należy podzielić na etapy?

Zanim przejdziemy do omówienia każdego etapu projektowania strony internetowej, zastanówmy się, dlaczego etapowe podejście jest jedną z najlepszych metod rozwiązywania takich konceptualnych wyzwań. Z reguły przeciwnicy „rozmieniania się na drobne” wskazują dłuższy czas projektu i wyższe koszty etapowania planowania strony internetowej. Nic bardziej mylnego.

Jedną z najważniejszych korzyści podzielenia tego procesu na etapy jest właśnie skrócenie czasu projektu przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów. Każda osoba zaangażowana w proces projektowania i tworzenia strony internetowej doskonale wie, jaka jest jego rola, co sprawia, że nad kilkoma elementami można pracować jednocześnie.

Taka specjalizacja ekspertów redukuje także ryzyko błędów, które często zdarzają się w przypadku osób zaangażowanych w każdy etap tworzenia witryny – od projektu, przez analizę UX, po techniczne wstawianie funkcjonalności. Mniej błędów to także znacznie lepszy odbiór witryny przez użytkownika końcowego, który doceni kunszt i zwrócenie uwagi na te elementy, które przez większość projektantów stron są pomijane i lekceważone.

szkic-sklepu-internetowego

Szkic strony internetowej - I etap

Na samym początku strona internetowa powinna być narysowana na kartce papieru. To metoda stosowana przez doświadczonych projektantów sprawdza się do dzisiaj. Nie mówimy tu wcale o jakimś skomplikowanym szkicu uwzględniającym każdą podstronę. Wystarczy schemat uwzględniający strukturę strony i układ najistotniejszych elementów znajdujących się na niej.

Szkic strony to jeszcze nie miejsce na wybór kolorów lub barw – tutaj staramy się przede wszystkim zwizualizować to, co wcześniej było tylko w naszej głowie, by poddać ten pomysł dyskusji z innymi i weryfikując funkcjonalność takiego rozwiązania.

Makieta strony internetowej - II etap

Makieta strony internetowej to znacznie bardziej zaawansowany szkic, który prezentuje szczegóły związane z rozmieszczeniem każdego elementu na stronie. Tak zwany mockup wzbogacony jest także o kolory, propozycje grafik i czcionek, które będą układać się w jeden spójny przekaz. Makieta strony internetowej to niezwykle istotny z biznesowego punktu widzenia moment, w którym zleceniodawca weryfikuje, czy jego wymagania względem produktu końcowego zostały spełnione i czy obie strony – wykonawcy i zamawiający mają dokładnie to samo wyobrażenie o projekcie.

Makieta strony, w zależności od specyfiki projektu może przybrać bardzo szczegółowy kształt, który w wielu sytuacjach przypomina już bardziej efekt końcowy, niż plan witryny.

mockup-tworzenie-strony-www

Prototyp strony internetowej - III etap

Gdy biznes zgodził się na projekt przedstawiony przez specjalistów, czas na fizyczne postawienie strony. To tak zwany prototyp, czyli w pełni funkcjonalny produkt, który będzie następnie testowany przez specjalistów pod kątem użyteczności, funkcjonalności i wydajności. Prototyp w założeniu nie będzie już różnił się od gotowej witryny internetowej, wyłączają wszelkie niedociągnięcia i błędy, które zostaną zidentyfikowane na etapie realizowania testów.

Jak długą drogę planujemy od prototypu do premiery witryny? To już zależy od intensyfikacji prac testerów, wielkości strony i kilku innych zewnętrznych czynników. Jeśli jednak dwa pierwsze etapy zostały zrealizowane prawidłowo, możemy być pewni, że po przetestowaniu i udoskonaleniu kilku szczegółów, produktem gotowym będziemy mogli cieszyć się już w ciągu kolejnych kilku tygodni.
prototyp-strony-internetowej

Podsumowanie

Stworzenie strony internetowej to spore wyzwanie, szczególnie gdy jest to nasze pierwsze podejście do takiego projektu. Tym bardziej warto rozłożyć proces projektowania nowej witryny na części pierwsze i zastosować 3-etapową metodologię, która uwzględnia:

  • szkic
  • makietę
  • prototyp

Dzięki temu już na wczesnym stadium pracy będziemy mogli wyeliminować wszelkie słabsze pomysły i wyeksponować silne strony rozwiązania, dając naszej stronie potencjał do odniesienia sukcesu w sieci.

Newsletter z darmowymi poradami

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Obserwuj

Skomentuj

O mnie

Jestem ekspertem w dziedzinie marketingu internetowego. Skuteczność potwierdzona sukcesami klientów i certyfikatami.

Udostępnij ten post

Newsletter z darmowymi poradami

Powiązane artykuły

Call Now Button